menusearch
asrerooydad.ir

ضرغامی: تنوع صنایع‌دستی ایران منحصر به فرد است/ حل مشکل صادرات در دولت سیزدهم

جستجو
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۵۳:۸
۱۴۰۳/۳/۲۰ یکشنبه
(1)
(0)
ضرغامی: تنوع صنایع‌دستی ایران منحصر به فرد است/ حل مشکل صادرات در دولت سیزدهم
ضرغامی: تنوع صنایع‌دستی ایران منحصر به فرد است/ حل مشکل صادرات در دولت سیزدهم

 

به گزارش عصر رویداد؛ سیدعزت الله ضرغامی در مراسم گرامیداشت هفته صنایع دستی در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: ما حدود ۳۰۰ رشته صنایع دستی متنوع داریم، فردا به بهانه افتتاح نمایشگاه آثار ایران در شانگهای عازم چین هستم. گفتم به سفیر چین بگویید چینی‌ها از چه چیزی خوششان می‌آید تا ما به عنوان هدیه به مقامات این کشور بدهیم. او گفت که هر چیزی باشد ما استقبال می‌کنیم. این حق انتخاب خیلی مهم است؛ ما در دنیا منحصر به فرد هستیم چون تنوع صنایع دستی داریم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: رئیس جمهور شهید همیشه روی صنایع دستی تاکید ویژه داشت. گام اول تحول در هر حوزه تحول در نگاه است. تقریباً در همین وزارتخانه صنایع دستی را ماموریتی درجه دو می‌پنداشتند، اما الان ماموریت‌های آن درجه یک شده است، زیرا شهید رئیسی تحول در نگاه را ایجاد کرد. رئیس جمهور به من تاکید می‌کرد که نگاه جدید حاکم شود به تعبیر خود ایشان زیر میز بزنیم.

ضرغامی بیان کرد: به رئیس جمهور گفتم که صادرات صنایع دستی را باید آزاد کنیم هر کسی هر اندازه خواست صنایع دستی بیرون ببرد به او اجازه دهیم. نقطه مقابل آن رونق تولید داخلی است. گفتم هر زمان می‌خواستم کار کنیم می‌گویند که مثلاً باید پیمان‌سپاری ارزی کنید در حالی که کار ما به پیمان سپاری ارزی نیاز ندارد.

وی افزود: امروز با ۳ و نیم میلیارد نفر از مردم دنیا لغو روادید داریم و این افراد می‌توانند با یک بلیت وارد کشور شوند؛ در حوزه صنایع دستی هم کارهای خوبی شده است ولی اول راه هستیم تنوع و ارزشی که این هنر دارد زیاد است. بیمه ۱۰هزار هنرمند در دولت سیزدهم تصویب شد برای دولت رقم بزرگی است ولی برای خانواده ۲ میلیون نفری صنایع دستی، بیمه ۱۰ هزار هنرمند عددی نیست.

ضرغامی گفت: بسته‌بندی یکی از مشکلات صنایع دستی ماست من خودم در لالجین صنایع دستی خریدم آن را در کاغذ پیچید و تحویل داد؛ آیین نامه اهدای هدیه به مقامات توسط دستگاه‌های دولتی اصلاح شد تمام‌ دستگاه‌ها باید صنایع دستی هدیه بدهند و برای شخصیت‌های درجه یک و دو نیز مشخص شده است باید آنقدر صنایع دستی خوب بسته بندی شده باشد که من بگویم چیز دیگری جز صنایع دستی فاخر نباید اهدا کرد.

وی ادامه داد: هر کسی که دنبال صادرات صنایع دستی است هیچ مشکلی ندارد، رئیس جمهور آن را حل کرد. در حوزه گردشگری هم این کار را انجام داد. گفتم اگر می‌خواهید گردشگری ایران رونق بگیرد سختگیری که ما در حوزه صدور روادید داریم را کمتر کنیم و به صورت یک طرفه روادید را برداریم که ایشان هم قبول کرد.

وزیر میراث فرهنگی گفت: باید در حوزه صنایع دستی تنوع ایجاد کرد. شعار دوره جدید جشنواره ما پیوند نسلی هست. امثال من بلد نیستیم زبان نسل جدید را بفهمیم. بعد از اتفاقات چند سال پیش رهبر معظم انقلاب گفتند که باید زبان نسل جدید را بفهمیم.

وی افزود: مردم امروز مشکل معیشت دارند بخشی از مردم صنایع دستی را از سبد خرید حذف کرده‌اند چون نمی‌توانند خریداری کنند پس باید آن را کاربردی کنیم تا احساس نکنند که این کالا فقط تزئینی است، بلکه کاربرد هم دارد.

ضرغامی بیان کرد: رئیس جمهور روی عرضه تاکید داشت به همین دلیل دستور داد همه فرمانداران در ورودی شهرها بازارچه صنایع دستی ایجاد کنند، برخی از افراد این کار را کرده‌اند اما فرمانداران بسیاری از شهرها این کار را هنوز انجام نداده اند.