menusearch
asrerooydad.ir

بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر فراخوان داد

جستجو
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | ۳:۴۸:۲۸
۱۴۰۳/۴/۱۸ دوشنبه
(0)
(0)
بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر فراخوان داد
بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر فراخوان داد

 

 

به گزارش عصر رویداد؛ بخش بین‌الملل چهل‌وسومین جشنواره فیلم فجر در سه گروه رقابتی و یک گروه غیررقابتی فراخوان داد. بخش بین‌الملل این رویداد سینمایی با هدف شناسایی آثار ارزشمند سینمای ایران و جهان و تقویت و تشویق به تولید آثار همسو و هم تراز با سینمای ایران در تاریخ ۱۲ الی ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۳ در سه بخش رقابتی سینمای سعادت، جلوه‌گاه شرق و قاب آینده و بخش غیررقابتی جام جهان‌نما (جشنواره جشنواره‌ها) برگزار می‌شود.

الف: سینمای سعادت (مسابقه بین الملل)

در این بخش فیلم‌های سینمایی در اولویت قرار خواهد گرفت که به موضوعاتی نظیر ظلم ستیزی وعدالت خواهی، مبارزه با اسکتبار و تروریسم جهانی، پرهیز از خشونت و افراطی‌گری، بیداری اسلامی‌، سبک متعالی زندگی، خانواده گرایی‌، حقوق بشر، اشاعه آموزه‌های اخلاقی، دینی و معنوی‌، رفع تبعیض‌، فرهنگ و تمدن با بیانی هنری پرداخته باشند و همت خود را بر این گمارند تا انسان معاصر را به سوی سعادت رهنمون سازند.

جوایز: هیات داوران در این بخش از میان آثار منتخب جوایز زیر را اهدا خواهند کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری

ب: جلوگاه شرق (مسابقه سینمای کشورهای آسیایی – اسلامی)

در این بخش فیلم‌های سینمایی از کشورهای آسیایی و اسلامی برگزیده می‌شوند که بتوانند به اعتلای سینمایی با رویکرد متعالی در جهان کمک کنند.

جوایز: هیات داوران در این بخش از میان آثار منتخب جوایز زیر را اهدا خواهند کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به همراه جایزه نقدی و سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری

ج: قاب آینده (مسابقه فیلم‌های اول و دوم)

در این بخش برای نخستین بار جهت حمایت و کشف استعدادهای جوان و عرضه و ارائه آثاری با رویکرد و نگاهی نو به سینما، منتخبی از فیلم‌های سینمایی اول و دوم فیلمسازان از ایران و جهان به رقابت خواهند پرداخت.

جوایز: سیمرغ بلورین بهترین فیلم به همراه جایزه نقدی، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به همراه جایزه نقدی و سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به همراه جایزه نقدی

د: جام جهان‌نما (جشنواره جشنواره‌ها)

در این بخش منتخب فیلم‌های ایرانی و خارجی حاضر در جشنواره‌های بین‌المللی به صورت غیر رقابتی به نمایش در خواهند آمد.

ه: بخش جنبی بین‌الملل

۱) جایزه بهترین فیلم بین الادیان تندیس و دیپلم افتخار (به کارگردان) برای بهترین اثر در تقریب مذاهب و ادیان

۲) جایزه مقاومت تندیس و دیپلم افتخار (به کارگردان) برای بهترین اثر در محور مقاومت و بیداری اسلامی

۳) نمایش‌های ویژه مروری بر آثار سینمایی سایر کشورها

۴) بازار فیلم

بازار فیلم از تاریخ ۱۴ تا ۱۷ بهمن ماه (۲ تا ۵ فوریه ۲۰۲۵) برگزار و فراخوان این بخش متعاقبا منتشر خواهد شد.

شرکت‌کنندگان در این بخش می‌توانند از تاریخ ۱۵ مردادماه ۱۴۰۳ تا ۱ آذر ۱۴۰۳ برابر با ۵ آگوست تا ۲۱ نوامبر ۲۰۲۴ با مراجعه به سامانه جشنواره (fajrfilmfestival.com) آثار خود را بارگزاری کنند. تحویل اثر باید از سوی تهیه‌کننده یا پخش‌کننده قانونی فیلم و صورت گیرد و نسخه‌ قابل پذیرش با زیرنویس انگلیسی در فرمت Apple ProRes ۴۴۴۴ - Full HD ۱۹۲۰ x ۱۰۸۰ – MP۴ H۲۶۴ ارائه شود.

تاریخ تکمیل مراحل تولید فیلم برای بخش‌های رقابتی از سال‌ ۲۰۲۳ به بعد امکان پذیر است و مدت زمان فیلم باید حداقل ۷۵ دقیقه باشد. متقاضیان نباید آثار خود را تا زمان برگزاری جشنواره اکران عمومی کنند. همچنین مسئولیت انتخاب و دعوت رسمی از تمام فیلم‌ها بر عهده دبیر جشنواره است.

فیلم‌های ایرانی متقاضی در بخش ملی، نیازی به ثبت‌نام مجدد در بخش‌های بین‌المللی نداشته و مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. آثار منتخب پس از اعلام رسمی جشنواره و تایید تهیه‌کننده یا پخش‌کننده قانونی فیلم، اجازه خروج از جدول نمایش را نخواهند داشت.

چهل‌وسومین جشنواره فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.