menusearch
asrerooydad.ir

بازدید سالانه ۴میلیون گردشگر از تله‌کابین توچال/ دانش فنی ساخت کابین را در اختیار داریم

جستجو
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۸:۲۰:۳۶
۱۴۰۲/۸/۲۱ یکشنبه
(2)
(0)
بازدید سالانه ۴میلیون گردشگر از تله‌کابین توچال/ دانش فنی ساخت کابین را در اختیار داریم
بازدید سالانه ۴میلیون گردشگر از تله‌کابین توچال/ دانش فنی ساخت کابین را در اختیار داریم

به گزارش خبرنگار عصر رویداد، روح الله امداد در آیین بهره‌برداری خطوط نوسازی شده مجموعه تفریحی، ورزشی و گردشگری تله‌کابین توچال اظهارداشت: گردشگری و ورزش صنایع پول‌ساز جهان هستند، در همسایگی ما کشوری است که سالانه ۵٠ میلیون گردشگر جذب می‌کند، کشوری دیگری در جنوب کشور ما وجود دارد که به رغم اقلیم خاص جزایر مسکونی ساخته و به مردم جهان می‌فروشد، دیگر کشور همسایه ما ورزشکاران مشهور جهان را جذب باشگاه‌های خود کرده تا توجه مردم جهان را به خود جلب کند، ایران ما موقعیت‌های میراث‌فرهنگی متمایز و جاذبه‌های گردشگری ویژه دارد که می‌تواند قطب گردشگری منطقه شود، باید تلاشمان را بیشتر کنیم تا از کشورهای منطقه در زمینه گردشگری و ورزش عقب نمانیم.

وی مجموعه تله‌کابین توچال را یکی از اماکن ورزشی گردشگری مهم پایتخت توصیف کرد و افزود: توچال نزدیکترین پیست اسکی و تله کابین به یک پایتخت است، بازدید روزانه در فصل‌های مختلف سال متفاوت است، اما سالانه چهار میلیون گردشگر و ورزشکار علاقه‌مند از مجموعه تله کابین توچال بازدید می‌کنند.

امداد به اقلیم و محیط زیست شگفت‌انگیز منطقه توچال اشاره کرد و گفت: در فصل بهار در حالی که هوای این منطقه کاملا بهاری است فقط با ۵٠ دقیقه فاصله در ایستگاه هفتم هوا کاملا زمستاتی و برفی است که برای گردشگران خارجی اعجاب انگیز است، همین ویژگی‌ها منحصر و البته افزایش جمعیت تهران و علاقه شهروندان به این منطقه تفریحی و فراغتی ضرورت حفظ و نگهداری مجموعه را صد چندان می‌کند، لذا نیاز بود برخی تاسیسات و امکانات مجموعه بازسازی و نوسازی شود، طرج بازسازی در این دوره حدود دو سال طول کشید و امروز به بهره برداری رسید.

مدیرعامل تله کابین توچال بیان کرد: در دهه ٨٠ با تدییر مدیریت آن زمان پیست اسکی از ایستگاه پنج به ایستگاه هفت ارتقا یافت که تصمیم کاملا درستی بود، در دهه نود هم بازسازی هتل سه ستاره انجام شد، توسعه اماکن سبز، جاده های سلامت و نوسازی کابین ها هم از اقدامات ارزشمند دوره‌های گذشته است.

ماهانه وابستگان ۱۶ کشور خارجی مستقر در تهران به توچال می‌آیند

امداد گفت: آمار دقیقی از گردشگران خارجی در مجموعه نداریم، در طول ماه سفرا، وابستگان سیاسی فرهنگی ۱۶ کشور مستقر در ایران از مجموعه پیست اسکی و تله کابین و ساتیر امکانات استفاده می‌کنند، کوهنوردان و اسکی بازان بیشتر در فصل زمستان به این مجموعه می‌آیند و صعود می‌کنند.

وی به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب گفت: طرح نوسازی در سه حوزه عمران، مکانیک و الکترونیک که جز اصلی هر خط تله کابین است کارهای اساسی انجام شد، همه ایستگاه نوسازی شد، امکانات ایستگاه‌ها ارتقا ظرفیت پذیرش افزایش پیدا کرد. تجهیزات مکانیکی تله کابین به طور کل تعویض و بازسازی شد، بخش های مافوق ایمنی از بهترین شرکت‌های جهان تامین شد، در قسمت‌هایی که توان داخلی وجود داشت، از ظرفیت مهندسان داخلی استفاده کردیم، دسترسی به فناوری ساخت کابین یک اتفاق ملی است.

کاهش صف انتظار با اضافه شدن ۷۰ کابین

امداد گفت: تعداد کابین‌های قبلی مجموعه ۱۰۰ دستگاه بود، در مرحله اول اکنون ۶۰ کابین جدید به خط تله کابین توچال اضافه شده است، تا ۱۰ روز آینده هم ۱۰ کابین دیگر هم اضافه می‌شود، تعداد کابین ها به ۱۷۰ دستگاه می‌رسد تا صف انتظار کاهش یابد. در دوسال گذشته دو دستگاه تله اسکی ساختیم و به مجموعه اضافه کردیم. این طرح بازسازی از سال ۱۴۰۰ آغاز شد، اما با توجه به شرایط اقلیمی منطقه هر سال فقط سه چهار ماه امکان فعالیت وجود دارد، هزینه این دوره بازسازی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان شده است.

مدیرعامل مجموعه ورزشی گردشگری تله کابین توچال گفت: تلاش کردیم تله کابین توچال و تجهیزات و تاسیسات و امکانات آن در حد استانداردهای بین المللی حفظ شود. سال گذشته مسابقات انتخابی المپیک پکن در این مجموعه برگزار شد. عنوان و اعتبار بین المللی در فدراسیون جهانی اسکی داریم.امداد بیان کرد: در دو سال گذشته در طرح نوسازی خطوط تله کابین از کابل‌ها گرفته تا کابین‌ها و گیربکس بازسازی شد، تله‌کابین توچال مکان تفریحی برای مردم است، اما غربی‌ها ظالمانه ایران را تحریم کردند و به همین دلیل امکان خرید و تامین بسیاری از قطعات وجود نداشت، اما خودمان وارد میدان شدیم و با کمک شرکت‌های دانش بنیان و گروه‌های متخصص دانشگاهی نیازمندی‌های فنی را تولید کردیم.

مدیرعامل تله کابین توچال اظهارداشت: در این دوره با استفاده از توان داخلی و اتکا به دانش فنی مهندسی مجموعه برای نخستین بار کابین‌ها را در مجموعه توچال تولید کردیم، قیمت هر کابین خارجی ٣٠ هزار یورو است و با هزینه‌های واردات بیش از ٢ میلیارد تومان می‌شد، اما ما با قیمت بسیار مناسب و کمتر کابین ها را ساختیم، و مهمتر اینکه اکنون دانش فنی ساخت تله‌کابین، از کابین تا قطعات را در اختیار داریم.

هتل رامسر ٣٠ آبان به بهره برداری می‌رسد

محمدحسین پورتقی مدیرعامل هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان نیز در این آیین گفت: ما مانع فعالیت بخش خصوصی نیستیم بلکه پیشران و نیروی محرک آنها هستیم. مجموعه هتل‌های تحت مدیریت بنیاد مستضعفان در رامسر و یزد به زودی به بهره‌برداری می‌رسد، ٣٠ آبان بازسازی هتل رامسر تکمیل و افتتاح می‌شود همچنین هفته اول آذر ماه، بازسازی هتل پارسیان آزادی یزد هم کامل خواهد شد و به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان بابیان اینکه جریان گردشگری و سرعت آن در تهران و سراسر کشور را افزایش خواهیم داد، افزود: باید از مزیت مطلق ورزشی و گردشگری تله کابین توچال استفاده شود، البته نیازمند بازسازی زیرساخت های موجود هستیم و اولویت ماست. بعد از آن در مرحله توسعه کمبودهای تاسیسات گردشگری را جبران می‌کنیم تا خدمات با کیفیت به گردشگران بدهیم. اول رضایت خدا سپس رضایت مردم خومان مدنظر است. بعد از آن هم گردشگر خارجی در اولویت قرار دارد، که با افزایش سرمایه‌گذاری به ارتقا گردشگری ورودی به کشور کمک می‌کنیم