menusearch
asrerooydad.ir

شکستن انحصار آمریکا در تولید تنها داروی مورد تایید پیشگیری از عوارض سکته مغزی

جستجو
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۸:۱۰:۵
۱۴۰۲/۸/۲۴ چهارشنبه
(1)
(0)
شکستن انحصار آمریکا در تولید تنها داروی مورد تایید پیشگیری از عوارض سکته مغزی
شکستن انحصار آمریکا در تولید تنها داروی مورد تایید پیشگیری از عوارض سکته مغزی

 

به گزارش عصر رویداد؛ دکتر سید مسعود حسینیان رییس هیات مدیره شرکت آرنا حیات دانش گفت: این شرکت در سال ۱۳۹۵ اقدام به خرید فناوری تولید داروی Alteplase یا همان (Tissue Plasminiogen Activase) tPA کرد و این در حالی است که تنها تولید کننده این دارو در دنیا یک شرکت آمریکایی بود.

وی افزود: پس از خرید سلول، روند تحقیق و توسعه از سویتیم تخصصی شرکت برای تولید این دارو آغاز شد که در سال ۱۴۰۰ مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت و بچ بالینی تولید و مجوز انجام مطالعه بالینی از طرف سازمان غذا و دارو صادر شد. از خرداد ۱۴۰۰ هم مطالعه بالینی دارو بر روی بیماران سکته قلبی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد.

جلوگیری از عوارض سکته مغزی با داروی آلتلایز

رییس هیات مدیره شرکت آرنا حیات دانش در خصوص داروی آلتلایز که به عنوان اولین درمان بیماران سکته مغزی در جهان شناخته می‌شود و با برند آلتلایز(Altelyse) در کشور تولید شده است، تصریح کرد: این دارو اگر در سه ساعت اولیه بعد از سکته مغزی به بیمار سکته مغزی (ایسکمیک) تزریق شود، می‌تواند از بروز عوارض سکته مغزی به طور چشمگیری جلوگیری کند. همچنین این دارو به عنوان درمان در سکته‌های قلبی و آمبولی ریه، بسیار مهم و موثر است و می‌تواند به عنوان داروی خط اول اورژانسی این دسته از بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

حسینیان به تاسیس این شرکت در مهرماه سال ۱۳۹۳ با هدف تولید داروهای شیمیایی و بیولوژیک اشاره کرد و گفت: تحقیق و توسعه داروهای شیمیایی را از سال ۹۳ آغازکردیم و در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ اولین محصول شرکت که داروی ریواروکسابان بود با برند آکسابین (Axabin) با دوزهای ۲.۵، ۱۰، ۱۵ و ۲۰ میلی گرم وارد فهرست دارویی کشور شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶ هم داروی آپیکسابان با برند آپیراکس (Apirax) و داروی لفلونوماید با برند لراوا (Lerava) تولید و وارد بازار دارویی شدند، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۱ داروهای دیگری هم از سوی این شرکت تولید و وارد بازار دارویی کشور شده اند که داروی سیتاگلیپتین با برند دیاپتین (Diaptin)، داروی تیکاگرلول با برند تیکالیکس (Ticalix)، داروی رانولازین با برند رانولازین (Ranolazin)، داروی باریسیتینیب با برند باریسیتینیب (Baricitinib)، داروی ساکوبیتریل + والزارتان با برند آرترستان (Arterestan) از جمله آنهاست.

رییس هیات مدیره شرکت آرنا حیات دانش خاطرنشان کرد: محصولات این شرکت در زمینه داروهای قلبی که از سال ۹۵ وارد بازار داروی کشور شده است، برترین کیفیت را داشته و دارد که این امر از رضایت بیماران و پزشکان حکایت دارد. این موضوع هم به نوبه خود مهم ترین و اساسی ترین دستاورد برای ما در عرصه دارویی کشور محسوب می‌شود.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، حسینیان درخصوص اشتغالزایی این شرکت هم گفت: شرکت در سال ۹۳ با ۲ نفر آغاز به کار کرد، اما در حال حاضر بالغ بر ۱۴۰ نفر نیرو در بخش های مختلف تولید داروهای شیمیایی، تولید داروهای بیولوژیک، R&D، مارکتینگ، فروش، پشتیبانی و مالی اداری مشغول به کار هستند. از میان این افراد، ۲۵ نفر دارای مدرک پی اچ دی و دکتری، ۴۳ نفر کارشناسی ارشد، بیش از ۵۰ نفر کارشناس و ۲۵ نفر هم دیپلم و فوق دیپلم هستند.

خط تولید داروی «آلتپلاز» سوم مهرماه با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری افتتاح شد. با راه اندازی خط تولید این دارو، ایران دومین کشور تولیدکننده تنها داروی درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد شد.

داروی آلتپلاز تنها داروی مورد استفاده در درمان سکته مغزی ایسکمیک حاد به شمار می‌رود و مانع بروز بسیاری از عوارض و معلولیت‌های ناشی از سکته مغزی می‌شود.

فناوری که شرکت دانش بنیان آرنا حیات دانش در تولید این دارو استفاده می‌کند، علاوه بر این که کشور را در جایگاه دومین تولیدکننده این دارو قرار داده است، باعث می‌شود این محصول با قیمت پایین تر به بازار سلامت ایران و بازارهای بین المللی عرضه شود.

به طور میانگین سالیانه ۱۰ میلیون دلار واردات این فرآورده دارویی بیولوژیک به کشور است که با ورود این محصول به چرخه درمان و قطع واردات، ضمن صرفه جویی ارزی و ایجاد اشتغال، ارزآوری قابل توجهی از طریق صادرات به کشورهای همسایه و بازار اروپا برای کشور به همراه خواهد داشت.