menusearch
asrerooydad.ir

اعلام نتایج نهایی انتخابات فرانسه/ هیچ ائتلافی اکثریت پارلمانی را کسب نکرد

جستجو
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | ۲:۵۱:۷
۱۴۰۳/۴/۱۸ دوشنبه
(0)
(0)
اعلام نتایج نهایی انتخابات فرانسه/ هیچ ائتلافی اکثریت پارلمانی را کسب نکرد
اعلام نتایج نهایی انتخابات فرانسه/ هیچ ائتلافی اکثریت پارلمانی را کسب نکرد

 

به گزارش عصر رویداد؛ وزارت کشور فرانسه آمار مشارکت در دور دوم انتخابات پارلمانی را ۶۶.۶۳ درصد اعلام کرد.

بر اساس گزارش این وزارتخانه، «جبهه جدید مردمی» که ائتلافی از احزاب چپگراست، ۱۸۲ کرسی و ائتلاف میانه‌روها «به سوی جمهوری» به رهبری امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ۱۶۳ کرسی به دست آورده‌اند.

این در حالی است که ائتلاف راست‌های افراطی به رهبری حزب اجتماع ملی وابسته به مارین لوپن ۱۴۳ کرسی را از آن خود کرد.

مجلس نمایندگان فرانسه ۵۷۷ کرسی دارد و بدین ترتیب، هیچ یک از ائتلاف‌ها نتوانسته‌اند حداقل ۲۸۹ کرسی که برای کسب اکثریت مطلق پارلمان نیاز است، دست پیدا کنند.

از این رو، برای تشکیل دولت لازم است که احزاب و ائتلاف‌های راه‌یافته به پارلمان ائتلاف کنند. ائتلاف جبهه جدید مردمی که بیشترین کرسی‌ها را تصاحب کرده، برای تشکیل دولت اعلام آمادگی کرده است.

بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی که از سوی وزارت کشور فرانسه اعلام شد، ائتلاف احزاب چپ «جبهه جدید مردمی» فرانسه پس از حزب لوپن، با کسب ۲۹.۱ درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد. این جبهه شامل احزاب «فرانسه سرکش» (LFI)، «حزب سوسیالیست» (PS)، «حزب کمونیست» (PCF)، «سبزهای زیست محیطی اروپا» (EEVL) و «حزب رادیکال» است.

ائتلاف میانه‌روی مکرون متشکل از احزاب «رنسانس»، «مدوم» و «افق‌ها» نیز تنها توانست ۲۱.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده و به کسب رتبه سوم اکتفا کند.

**درگیری پلیس پاریس با هواداران جبهه جدید مردمی

خبرگزاری تاس بامداد دوشنبه گزارش داد، در پی درگیری‌هایی که پس از شادی خیابانی هواداران جبهه جدید مردمی در پاریس رخ داد، پلیس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

به نوشته تاس، تجمع‌کنندگان به سمت پلیس بطری و سنگ پرتاب کردند و چند خودروی الکتریکی و دوچرخه را به آتش کشیدند. از این رو، پلیس برای واکنش به آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.