menusearch
asrerooydad.ir

طرح ساماندهی تعطیلات و توزیع زمانی سفر به دولت ارایه می‌شود

جستجو
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ | ۲:۵۱:۱۴
۱۴۰۱/۱/۱۵ دوشنبه
(0)
(0)
طرح ساماندهی تعطیلات و توزیع زمانی سفر به دولت ارایه می‌شود
طرح ساماندهی تعطیلات و توزیع زمانی سفر به دولت ارایه می‌شود
طرح ساماندهی تعطیلات و توزیع زمانی سفر به دولت ارایه می‌شود/ بیش از ۵۰ میلیون نفر اقامت‌شب در نوروز

 

به گزارش خبرنگار عصر رویداد علی‌اصغر شالبافیان روز دوشنبه (١۵ فروردین) در نشست خبری عملکرد نوروزی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، گفت: توزیع مکانی سفر به عنوان رویکرد جدید باید در طول سال استمرار داشته باشد اما توزیع زمانی سفر هم نیاز به تصمیم جمعی حاکمیتی دارد که مقرر شد که پیشنهاد ستاد خدمات سفر برای ساماندهی تعطیلات و توزیع زمانی سفر هم تدوین و به دولت ارایه شود.

 

رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر افزود: آسیب‌‌‌‌های نوروز هر سال و امسال این بود که این تراکم زمانی خود به خود آسیب‌‌‌‌‌های را به همراه خواهد داشت تحلیل این آسیب‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت و گزارش خواهد شد.

وی افزود: ستاد خدمات سفر در طول سال هم تداوم خواهد داشت و فعالیت آن مقطعی نخواهد بود در تعطیلات سعید فطر و پس از آن تعطیلات تابستان را در پیش داریم که با کاهش دغدغه کرونا سفر‌‌‌‌های داخلی استمرار خواهد داشت بنابراین این ستاد فعالیت خود را ادامه می‌دهد و هماهنگی دستگاهی و استان‌ها تداوم دارد و برای سفر‌‌‌‌های پیش رو باید آمادگی داشته باشیم.

شالبافیان گفت: مهمترین ویژگی ستاد سفر هم افزایی و همکاری میان دستگاه‌‌‌‌های اجرایی حاضر در ستاد بود. اطلاعیه‌‌‌‌‌های صادر شده این ستاد به مدیریت سفر و توزیع مکانی سفر بسیار کمک کرد. اطلاعیه‌‌‌‌‌های مربوط به مسمومیت‌‌‌‌‌های گاز در چادرها، مسمومیت‌‌‌‌‌های غذایی بین راهی و همچنین هواشناسی به کاهش آسیب ها کمک کرد.

 

بازگشت تاسیسات گردشگری تعطیل شده در کرونا به چرخه فعالیت

 

شالبافیان درباره وضعیت اسکان در نوروز ۱۴۰۱ بیان کرد: بیشتر تأسیسات رسمی گردشگری در دوران کرونا تعطیل شده بود اما در نوروز ۱۴۰۱ مجدد به مدار فعالیات برگشتند و به مسافران خدمات ارائه کردند. درعین‌حال با توجه به افزایش سفرها، نظارت‌‌‌‌‌های ما بر تأسیسات گردشگری افزایش یافت و با تخلفات احتمالی برخورد جدی شد.

وی افزود: درباره اسکان اضطراری نیز دستگاه‌‌‌‌‌های مختلف به‌ویژه آموزش‌وپرورش، با ستاد همکاری خوبی داشتند؛ اما با توجه به این‌ که از ۱۴ فروردین مدارس فعالیت خود را به‌صورت حضوری آغاز می‌کردند این وزارتخانه اعلام کرد، مدارس تا ۱۳ فروردین میزبان مسافران نوروزی است.

 

معاون گردشگری خاطرنشان کرد: در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، به این جمع‌بندی و تصمیم رسیده‌ایم که فعالیت این ستاد موقتی و مناسبتی نباشد و در طول سال فعالیت دائمی داشته باشد، چراکه با توجه به انجام واکسیناسیون سراسری به‌طور حتم شاهد افزایش سفرها در طول سال، خصوصا در تابستان، خواهیم بود. ازاین‌رو آمادگی کامل برای نظارت بر تأسیسات گردشگری و ارائه خدمات شایسته به مسافران و گردشگران داریم.

شالبافیان خاطرنشان کرد: سلامت مردم برای ما بسیار مهم است. برای همین با توجه به احتمال خطر شیوع کرونا اولین اطلاعیه این ستاد درباره استاندارد‌‌‌‌های محل اقامت گردشگران بود.

 

حضور سایر دستگاه‌‌‌‌‌های اجرابب در ستاد مرکزی خدمات سفر

 

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره آسیب‌‌‌‌‌های سفر‌‌‌‌های نوروز ۱۴۰۱ گفت: به‌نظر می‌رسد برای ارائه خدمات هرچه مطلوب‌تر به مسافران نیازمند اضافه شدن دستگاه‌‌‌‌‌های دیگری هستیم. به‌عنوان‌مثال چالش مردم برای دریافت پول نقد از عابربانک‌ها یکی از مشکلات و آسیب‌‌‌‌‌های سفر‌‌‌‌های نوروزی است که با عضویت دستگاه‌‌‌‌‌های مرتبط این آسیب‌ها کاهش خواهد یافت. به‌علاوه کم‌کاری دستگاه‌‌‌‌‌های مرتبط درباره معرفی مقاصد و تأمین زیرساخت‌ها یکی دیگر از آسیب‌‌‌‌‌های سفر است. در کنار سایر زیرساخت‌ها نیازمند راه‌اندازی اماکن اقامتی ارزان‌قیمت هستیم تا به رونق سفر کمک شود.

شالبافیان در پاسخ به سوال دیگری درباره تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران نیز گفت: در حالت کلی سال گذشته صدور روادید نداشتیم، اما امسال روادید برای گردشگران ورودی صادر شده است. تعداد دقیق گردشگران ورودی به کشور پایان فروردین ماه اعلام می‌شود.

 

دائمی شدن ستاد مرکزی سفر راهکار مدیریت سفر‌‌‌‌های داخلی

 

معاون گردشگری کشور درباره برنامه‌ریزی ستاد برای سفر‌‌‌‌های تابستانی گفت: از آبان ماه سال گذشته برنامه‌ریزی‌‌‌‌‌های لازم برای نوروز شروع شد. از اکنون نیز برای تعطیلات عید فطر و تعطیلات تابستانی در حال برنامه‌ریزی هستیم، یکی از راه‌‌‌‌‌های مدیریت سفر‌‌‌‌های داخلی را دائمی شدن ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر می‌دانیم زیرا در نوروز مشکلات مسافران با توجه به همکاری و هم‌افزایی بین دستگاه‌‌‌‌‌های مختلف به حداقل کاهش یافت. ازاین‌رو وقتی ستاد دائمی شود خدمات می‌تواند استمرار یابد.

شالبافیان بیان کرد: تعداد بازدیدکنندگان از موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی در نوروز ۱۴۰۱ افزایش چشم‌گیری داشت. به‌ نحوی که تعداد بازدیدکنندگان در پنج روز اول نوروز ۱۴۰۱ با تمام روز‌‌‌‌های نوروز سال قبل برابری می‌کند.

 

اجرای ۲ هزار برنامه فرهنگی در نوروز ۱۴۰۱

 

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: در نوروز بیش از دو هزار عنوان برنامه فرهنگی در پایگاه‌‌‌‌‌های ملی و جهانی و موزه‌ها برگزار شد. همچنین بیش از ۶۵۰ بازارچه صنایع‌دستی با ۸ هزار غرفه برای فروش محصولات هنرمندان صنایع‌دستی راه‌اندازی شد.