menusearch
asrerooydad.ir

سامانه ویدیو چک دانش بنیان ایرانی طراحی و ساخته شد

جستجو
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ | ۳:۳:۲۰
۱۴۰۱/۱/۱۸ پنج شنبه
(0)
(0)
سامانه ویدیو چک دانش بنیان ایرانی طراحی و ساخته شد
سامانه ویدیو چک دانش بنیان ایرانی طراحی و ساخته شد

مدیرعامل شرکت دانش بنیان سبحان پایا در خصوص طراحی و ساخت سامانه داور ویدیویی گفت: این سیستم از چند محصول زیرشاخه تشکیل شده است. شرکت از سال ۱۳۹۷ با سفارش فناوری رسانه سازمان صدا وسیما، طراحی بخش اسلوموشن که همان بخش اصلی این سیستم محسوب می‌شود را آغاز کرد و در انت‌‌‌‌های سال ۱۳۹۸ نیز ساخت این بخش از محصول به پایان رسید.

 

مهندس حسام الدین شاهرخ افزود: با به پایان رسیدن ساخت بخش اصلی محصول، در بخش‌‌‌‌های مختلف سازمان تست میدانی آن انجام شد. درحال حاضر نیز این محصول در تنها شبکه ۴k ایرانی واحد سیار استان تبریز، تهران و بخش‌‌‌‌های دیگر سازمان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

وی با تاکید بر اینکه بخش‌‌‌‌های دیگر مورد نیاز برای این سیستم توسط شرکت طراحی و ساخته شده، گفت: سامانه ارتباط رادیویی داوران داخل زمین بازی با افراد مستقر در اتاق VAR، سیستم‌‌‌‌های ضبط تصاویر و ارتباطات با مانیتورینگ کنار زمین و فعالیت‌هایی از این قبیل در طی این چند سال انجام شده است.

 

مدیرعامل شرکت دانش بنیان سبحان پایا با بیان اینکه سامانه داور ویدیویی تکمیل شده و آماده تست است، توضیح داد: سیستم آماده تست است. با فیفا نیز ارتباطات و مکاتباتی صورت گرفته و اسناد اولیه نیز برای‌ آنها ارسال شده است

 

وی با یادآوری این امر که اطلاعات کلی سامانه داور ویدیویی توسط فیفا تایید شده است، افزود: مطابق با روند فیفا، ضروری است که سیستم در یک استادیوم نصب شده و یک بازی سی دقیقه ای انجام شود. سپس می‌بایست تصاویر ضبط شده بازی برای فیفا ارسال و توسط‌ آنها بررسی گردد. در صورتیکه مشکلی مشاهده نشود، فیفا تاییدیه فنی اولیه را صادر می‌کند.

 

شاهرخ علت کندی در روند کار را وجود مشکلاتی از قبیل کرونا، تغییرات در فدراسیون فوتبال، اسپانسر‌‌‌‌های فدراسیون و… دانست و گفت: امیداوریم تا پایان فروردین سال ۱۴۰۱ موارد مورد نظر فیفا را ارسال کرده و تاییدیه فنی را دریافت کنیم.

 

شاهرخ با بیان این که در دنیا تنها ۴ یا ۵ کشور این محصول را تولید کرده اند، اظهار داشت: در دنیا یک یا دو کشور در این حوزه بسیار شاخصند و رنکینگ بالایی دارند. این برتری شامل بحث VAR، رسانه، واحد‌‌‌‌های سیار و پخش صحنه‌‌‌‌های آهسته و… می‌شود. شرکت به دلیل وجود حساسیت‌‌‌‌های بسیار در سازمان صدا و سیما، بهترین محصول در این حوزه را که مرتبط با شرکت EVS بلژیک است را به عنوان مرجع انتخاب کرده است و سعی شد محصولی با همان مشخصات تولید شود.

 

وی در ادامه توضیح داد: عملکرد این محصول با نمونه محصول مرجع در بخشی از فعالیت‌‌‌‌های صداوسیما مقایسه شد. سامانه داور ویدیویی در بحث‌‌‌‌های مرتبط با کیفیت، NCOD، PSNR و تست فشار که شامل کار کردن بدون وقفه سیستم در ۳۲ روز است نیز موفق ظاهر شد.

 

شاهرخ تاکید کرد: امکانات ارائه شده توسط سامانه داور ویدیویی از لحاظ کیفیت و کارایی کاملا مطابق با فیچر‌‌‌‌های (Feature) مورد نظر فیفا است و همه‌ آنها را ساپورت می‌کند.

مدیرعامل شرکت سبحان پایا برنامه اصلی شرکت در سال ۱۴۰۱ را سامانه داور ویدیویی دانست و تشریح کرد: امید است پس از دریافت تاییدیه فیفا، سامانه را در ورزشگاه‌‌‌‌های مختلف نصب کنیم. طی صحبت هایی با تعدادی از ورزشگاه ها، در تلاشیم تا اولین سامانه را در ورزشگاه امام رضا نصب کنیم.

 

وی در ادامه با اشاره به گفت وگو با اسپانسر تیم‌‌‌‌های ملی در جهت ایجاد یک همکاری گفت: سعی بر آن است تا یک همکاری به صورت جامع و متمرکز ایجاد شود. بدین صورت ۱۰ تا ۱۲ سیستم در یک دیتا سنتر بزرگ(data center) در تهران نصب می‌شود و بقیه استادیوم ها با استفاده از فیبر به این مرکز وصل خواهند شد. نمونه مشابه چنین فعالیتی در روسیه و اسپانیا نیز اجرا شده است.

 

شاهرخ از توسعه رادیو اینترنتی به عنوان برنامه دیگر شرکت صحبت کرد و افزود: در تلاشیم تا بتوانیم مجوز‌‌‌‌های ساترا را دریافت کرده و اولین رادیو خصوصی را که مجموعه‌‌‌‌های مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند، راه اندازی کنیم. این رادیو در بستر اینترنت بوده و با در اختیار قرار دادن پنل مخصوص به هر کاربر از جمله مجموعه‌‌‌‌های مثل دانشگاه ها، بانک ها و موسسات، فرصت داشتن رادیو و رسانه مخصوص به هر مجموعه را فراهم می‌آورد.