menusearch
asrerooydad.ir

برپایی جشن‌‌‌‌‌های سال نو قمری در آسیای شرقی همراه نگرانی از اومیکرون

جستجو
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ | ۱:۱۰:۴۳
۱۴۰۱/۲/۳ شنبه
(2)
(0)
برپایی جشن‌‌‌‌‌های سال نو قمری در آسیای شرقی همراه نگرانی از اومیکرون
برپایی جشن‌‌‌‌‌های سال نو قمری در آسیای شرقی همراه نگرانی از اومیکرون

به گزارش عصر رویداد از ایرنا به نقل از منابع آسیایی، کلیه جشن ها از جمله آتش بازی برای جلوگیری از ازدحام مردم لغو شده است و مراسم سال نو در نوعی سکوت برگزار خواهد شد.

در ادامه این گزارش به برخی رویدادها و مراسم سال نو و موقعیت و واکنش کشور‌‌‌‌های آسیای شرقی در آستانه سال نو قمری پرداخته شده است.

چین

در چین فستیوال بهاری «چون جی» یکی از مهم ترین جشن‌‌‌‌های فصلی به شمار می‌رود اما در حال حاضر دولت چین در تلاش است تا از گسترش هرگونه موج و افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آستانه بازی‌‌‌‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن که از ۴ فوریه (۱۵ بهمن) آغاز می‌شود، جلوگیری کند و به رغم تمام تلاش ها برای نگه داشتن سیاست محدودیت برای ابتلای صفر به ویروس کرونا، طی آخرین اعلام رسمی روز شنبه ۲ هزار و ۱۲۷ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده است.

بدین ترتیب بخش‌‌‌‌های محلی دولت در این کشور مردم را مجبور می‌کنند تا به محدودیت‌‌‌‌های بیشتری تن دهند و در کنار آن افرادی که برای برگزاری جشن سال نو چینی به خانه هایشان بازمی گردند، مجبورند بیش از ۱۴ روز را در قرنطینه سپری کنند.

به نظر می‌رسد تمامی سیاست‌‌‌‌های چین در آستانه سال نو، بازگرداندن محدودیت‌‌‌‌های کرونایی و ترغیب مردم به ماندن در منازل است. این درحالی است که میلیون ها چینی برای برپایی مراسم سال نو از سراسر جهان به خانه‌‌‌‌های خود برمی گردند. باوجود اعمال محدودیت‌‌‌‌های کرونایی وزارت ترابری چین در آماری در مقایسه با سال گذشته از افزایش تقریبا ۴۰ درصدی سفرها برابر با ۱.۱۸ میلیارد سفر در دوران خبر داد. گفتنی است چین در سال ۲۰۱۹ و پیش از همه گیری ویروس کرونا در زمان مشابه ۳ میلیارد سفر را ثبت کرده است.

برپایی جشن‌‌‌‌‌های سال نو میلادی در آسیای شرقی همراه نگرانی از اومیکرون

این در حالی است که هنگ کنگ جشن ها و نمایشگاه‌‌‌‌های سال نو چینی را لغو و مدارس را تعطیل کرده و محدودیت‌‌‌‌های سختگیرانه ای با انجام مرتب آزمایش تشخیصی کرونا در بسیاری از مناطق به راه انداخته است.

هنگ کنگ در کنترل و مهار ویروس کرونا در بیشتر مدت سال ۲۰۲۱ موفق بود و برای ماه ها حتی یک مورد ابتلا به کرونا گزارش نکرده بود. با این وجود از آغاز ژانویه تا کنون ۶۰۰ مورد ابتلای محلی گزارش شده که در مقایسه با آمار ۲ مورد ابتلا در ماه دسامبر ۲۰۲۱ بسیار بالاست.

براساس این مشاهدات و اطلاعات در هنگ کنگ محدودیت‌‌‌‌های تردد از ساعت ۶ عصر به بعد اعمال می‌شود و بسیاری از مکان‌‌‌‌های سرپوشیده مانند رستوران ها، مراکز خرید، سالن‌‌‌‌های زیبایی و سینماها تعطیل شده اند. مسافران به هنگ کنگ نیز باید قانون ۷ روز در قرنطینه را رعایت کنند.

 

کره جنوبی

در کره جنوبی جشن سال نو قمری «سئولال» نامیده می‌شود. با توجه به اینکه طی هفته گذشته موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ۲ برابر شده است و روز گذشته با ثبت ۱۷ هزار و ۵۳۲ مورد ابتلای جدید رکورد جدیدی در این کشور به ثبت رسیده، مقامات کره جنوبی از مردم که نگران گسترش بیشتر ویروس کرونا می‌باشند درخواست کردند تا سئولال را با احتیاط و رعایت دستورالعمل‌‌‌‌های کرونایی جشن بگیرند.

در این میان افراد مسن تر، به خاطر برگزار نشدن سنتی دیرین به نام «سبائی» که زانو زدن بر زمین در مقابل بزرگترها به نشانه احترام و دریافت هدیه ای کوچک است ابراز ناراحتی می‌کنند.

با این حال براساس اطلاعات و آمار موسسه حمل و نقل کره ۲۸ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر از جمعیت ۵۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری کره جنوبی قرار است به سفر‌‌‌‌های جاده ای برای سال نو قمری بروند که در مقایسه با سال گذشته ۱۷.۴ درصد رشد داشته است، زیرا اغلب مردم به طور کامل واکسینه شدند و سفر جاده ای با اتومبیل شخصی مطمئن ترین روش در دوران همه گیری است.

در ادامه این گزارش آمده است، جزیره «ججو» واقع در جنوب این کشور در انتظار استقبال از ۲۰۷ هزار گردشگر است که در مقایسه با سال گذشته ۳۵.۲ درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر بسیاری از هتل‌‌‌‌های معروف و اقامتگاه‌‌‌‌های اسکی در استان شرقی «گانگوان» نیز رزرو شده اند. این درحالی است که بسیاری از مقامات دولتی از مردم درخواست کردند تا از مسافرت پرهیز کنند و به دلیل اینکه تجمعات موجب گسترش سریع ویروس می‌شود، در هیچگونه گردهمایی شرکت نکنند.

برپایه این گزارش، محدودیت‌‌‌‌های کرونایی در کره جنوبی شامل ممنوعیت اجتماع بیش از ۶ نفر و منع تردد از ساعت ۹ شب و ممنوعیت برخی کسب و کارها از جمله رستوران ها و کافه ها در دوران رسیدن به پیک کرونا در این کشور است.

برپایی جشن‌‌‌‌‌های سال نو میلادی در آسیای شرقی همراه نگرانی از اومیکرون

فیلیپین

در مانیل برپایی «جشن اژدها» که یکی از جشن‌‌‌‌های سنتی آغاز سال قمری در این کشور است و آتش بازی ها و گردهمایی «بینوندا» که آیین صدها ساله چینی است به دلیل افزایش نگرانی از گسترش ویروس کرونا ممنوع شده است.

این کشور به سوی کنترل بدترین پیک ویروس کرونا که گسترش سویه جهش یافته اومیکرون بود رفته و شمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا در «مانیل» و ۱۶ شهر اطراف پایتخت از ۱۸ هزار مورد در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به کمتر از ۳ هزار مورد کاهش یافته است.

با اعلام لغو تمامی فعالیت‌‌‌‌های سال نو در «بینوندا»، شهردار مانیل «ایسکو مورنو» از مقامات دولتی خواست تا قوانین محکم تری برای اجرای آن تصویب کنند تا مردم نیز با این امر کنار بیایند.

 

ویتنام

سال نو قمری در ویتنام که «تت» نامیده می‌شوود با برگزاری مراسم آتش بازی سالانه همراه است که به دلیل کاهش خطر انتقال ویروس کرونا لغو شده بود، پس از پشت سر گذاشتن ۴ موج این بیماری و واکسینه شدن بیش از ۹۰ درصد بزرگسالان در این کشور از سوی دولت این کشور با سختگیری کمتری برگزار می‌شود. از سوی دیگر محدودیت‌‌‌‌های مسافرتی به کمترین میزان رسیده است که به هزاران نفر اجازه می‌دهد تا در طول تعطیلات سال نو به خانه هایشان بازگردند.

 

مالزی

در مالزی به دورهمی‌‌‌‌های شام سال نو مجوز داده شده اما در طول جشن‌‌‌‌های سال نو دورهمایی‌‌‌‌های عمومی ممنوع است. با این حال روز گذشته حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تردد اتومبیل در جاده ها و بزرگر‌‌‌‌های این کشور ثبت شد. اما با گسترش ویروس کرونا و افزایش موارد ابتلا به این بیماری به ۵ هزار مورد در ۳ روز گذشته، برخی معابد قانون‌‌‌‌های خود را وضع کردند.

براساس گزارش ها معبد «سین زی سی یا» تعداد بازدیدکنندگانش را به ۲۰ نفر کاهش داده است.